Responzivní web

Responzivní web je web, který umí svůj vzhled přizpůsobit rozměrům zařízení, na kterém je zobrazen. V posledních letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími typy telefonů, tabletů, laptopů i desktopových monitorů. Na všech těchto zařízeních si můžete otevřít webový prohlížeč a v něm si načíst příslušnou stránku. Každé toto zařízení má ale jinak velkou obrazovku a my přitom chceme, aby na všech z nich byl obsah zobrazen rozumně - čitelně a přehledně. A tady je zakopaný pes.

Pojďme si teď říct jak se vlastně stránky vyrábí (takzvaně kódují). Velmi zjednodušeně - mějme například obrázek se šířkou 700 obrazovkových bodů, mezeru 30 bodů a vedle text šířce 270 bodů. Dohromady 1000 bodů. Co se i na relativně malém monitoru počítače se šířkou 1360 bodů pohodlně vejde vedle sebe a je čitelné, by u mobilního telefonu s mnohem menší fyzickou šířkou displeje způsobilo, že stránka se sice zobrazí celá, ale vše je velmi malinké a tudíž v podstatě nečitelné a bez zoomování nepoužitelné.

A tady je záchrana v podobě responzivního webu. Web je vymyšlen a nakódován tak, že jednotlivé části (elementy) stránky nejsou pevně zafixované na místě, ale přizpůsobí se rozměrům prohlížeče a přeskupí se - například se naskládají pod sebe, upraví velikost, nebo se dokonce některé prvky v mobilní verzi nezobrazí.

V současné době je responzivní web samozřejmostí. Dokonce se při návrhu webu často dělá jeho mobilní zobrazení nejdřív. Říká se tomu termínem Mobile First. Tak pokud váš web zaspal dobu, rychle s tím něco udělejte. Až 80% návštěvníků vašeho webu přichází z mobilních zařízení a ti pak mají život komplikovanější. A to určitě nechcete, protože když už dokážete někoho na váš web přivést (třeba i za cenu placené reklamy), je důležité, aby zase hned nespokojený neodešel a vaše vložené prostředky a energie nepřišly vniveč.

Responzivní web
Kontaktujte nás
Přemýšlíte nad novým webem, webovou aplikací nebo se vám líbí, to co děláme? Začněte hned teď! Víme, že máte mnoho otázek. Nelámete si hlavu a prostě se nás nezávazně zeptejte. Úvodní konzultace je zdarma. Napište nám nebo zavolejte.