Responzivní web

Responzivní web je web, který umí svůj vzhled přizpůsobit rozměrům zařízení, na kterém je zobrazen. V posledních letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími typy telefonů, tabletů, laptopů i desktopových monitorů. Na všech těchto zařízeních si můžete otevřít webový prohlížeč a v něm si načíst příslušnou stránku. Každé toto zařízení má ale jinak velkou obrazovku a my přitom chceme, aby na všech z nich byl obsah zobrazen rozumně - čitelně a přehledně. A tady je zakopaný pes.

Pojďme si teď říct jak se vlastně stránky vyrábí (takzvaně kódují). Velmi zjednodušeně - mějme například obrázek se šířkou 700 obrazovkových bodů, mezeru 30 bodů a vedle text šířce 270 bodů. Dohromady 1000 bodů. Co se i na relativně malém monitoru počítače se šířkou 1360 bodů pohodlně vejde vedle sebe a je čitelné, by u mobilního telefonu s mnohem menší fyzickou šířkou displeje způsobilo, že stránka se sice zobrazí celá, ale vše je velmi malinké a tudíž v podstatě nečitelné a bez zoomování nepoužitelné.

A tady je záchrana v podobě responzivního webu. Web je vymyšlen a nakódován tak, že jednotlivé části (elementy) stránky nejsou pevně zafixované na místě, ale přizpůsobí se rozměrům prohlížeče a přeskupí se - například se naskládají pod sebe, upraví velikost, nebo se dokonce některé prvky v mobilní verzi nezobrazí.

V současné době je responzivní web samozřejmostí. Dokonce se při návrhu webu často dělá jeho mobilní zobrazení nejdřív. Říká se tomu termínem Mobile First. Tak pokud váš web zaspal dobu, rychle s tím něco udělejte. Až 80% návštěvníků vašeho webu přichází z mobilních zařízení a ti pak mají život komplikovanější. A to určitě nechcete, protože když už dokážete někoho na váš web přivést (třeba i za cenu placené reklamy), je důležité, aby zase hned nespokojený neodešel a vaše vložené prostředky a energie nepřišly vniveč.

Responzivní web
1.

První jednoduchý krok

Potřebujete pomoct s firemním webem či aplikací? Potřebujete řešení podobné tomu, co jste u nás viděli? Víme, že máte mnoho otázek. Nelámete si hlavu a prostě se nás nezávazně zeptejte. Úvodní konzultace je zdarma.